Orjinal Famicom Kartuşunu, Kopya/Klondan nasıl ayırt ederiz?

Nintendo Famicom (Family Computer) kopyası/sahtesi en çok üretilmiş oyun konsollarının başında gelmektedir. Sadece konsol değil, oyunları da kopyalanarak, 90’lı yıllarda ve özellikle de geri kalmış ülkelerde milyonlarca sistem ve oyun satılmıştır. Hatta nasıl bir satış performansı yakalamışlarsa, Famicom için hiç yayınlanmamış oyunları bu kopya oyun üreticileri üretip, yayınlamışlardır (Donkey Kong Counrty vs, Street Fighter II vs.)…
Ülkemiz özelinde bakıldığında, 90’ların çocukları Famicom oyunlarını çok beğenmelerine ve anılarında yaşatmalarına rağmen, sistemi hep Atari ya da Micro Genius olarak bilmişler, tanımışlardır. Sistemlerin hala ikinci el sitelerinde Atari olarak satılması oyunlarının Atari oyunu olarak tanımlanması, 90lı yıllardaki bu yanlış bilgilendirmenin sonucudur. Bu yanlış, günümüzde retro sistemlere ilgi duyanların koleksiyon amaçlı famicom oyunlarına yönelmesiyle yeni bir boyut kazanmıştır. Daha önce orjinalini görmeyen ya da sahip olmamış insanların, hele ülkemizde oldukça nadir olan orjinal Famicom oyunları söz konusu olunca, sahte/orjinal ayırımı yapması hiç kolay değildir.

Bu kısa yazıda elimizden geldiğince orjinal ve kopya oyun kartuşları arasındaki farkı ortaya koymaya çalışacağız… Umarız koleksiyon yapan arkadaşlarımıza küçük bir faydamız dokunur…

 

Orjinal Famicom (Family Computer) Oyunları

famicom_cart1

famicom_cart2

1 – Orjinal kartuşlarda, etiketlerin kalitesi dikkat çekicidir ve yüzeye düzgün yapıştırılmıştır.
Kartuşları elinize aldığınızda sağlamlık hissi uyandıracak ağırlıkta olması ve kozmetik başarısı dikkat çekecektir (plastik çapağı vs. göremezsiniz).
2 – Kartuşların hem ön yüzünde hem arka yüzeyinde etiket yer almaktadır (kopya oyunların arka yüzünde etiket yoktur.)
3 – Kartuşların ön yüzünde Family Computer ファミリーコンピュータ yazısı japonca olarak yer alır  (Fotoğraflarda kırmızıyla işaretli alanlar)
4 – Oyunları tanımlayan kodlar ön yüzde yer almaktadır (Fotoğrafta yeşille işaretli bölümler)  Örnek : Sol alttaki oyun… CAP-MK Capcom’ın Makaimura oyununu tanımlamaktadır.
5 – Arka yüzde oyunla alakalı bilgiler, copyright bilgileri japonca olarak yer almaktadır. (kopya sistemlerde hep ingilizce açıklamalara rastlıyoruz)

 Kopya Famicom (Family Computer) Oyunları

1 – Etiketlerin kalitesi kötüdür. Renkleri tasarımları, düzgün olmadığı gibi, yapıştırılırken ki özensizlik dikkat çeker. Kartuşları elinize aldığınızda sağlamlık hissi uyandıracak ağırlıktan yoksundur, plastik kalitesi düşüktür.
2 – Kartuşların ön yüzünde etiket olmasına rağmen, arka yüzünde etiket yoktur… Her iki yüzdeki yazılar orjinal kartuşlarda Japonca olmasına rağmen, kopyalarda genelde ingilizcedir.
3 – Kartuşların ön yüzünde Family Computer yazısı   ファミリーコンピュータ  yer almaz.
4 – Oyunları tanımlayan kodlar ön yüzde yer almaz. Çoğu zaman isimler uydurmadır.
5 – Kopya sistem oyunları orjinallerin aksine çok oyunludur. 10 larca oyunun yer aldığı hatta yüzlercesinin yer aldığı (ya da iddia edildiği) kartuşlar vardır. Orjinal kartuşlar bildiğimiz kadarıyla tek oyunludur (en fazla 2-3 oyun)

famicom_cart_pirate3

Yukardaki bilgiler ışında, üstteki fotoğrafta yer alan kartuşun kopya olup olmadığını anlamak çok zor olmasa gerek….

Kolay gelsin…

Bir cevap yazın